DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Labradoři z Tupadel

Péče o labradora
Zajištění bezpečného domova  
   Aby byl váš domov pro vaše nové štěně bezpečný, eliminujte možná rizika kolem domu a věnujte pozornost následujícím skutečnostem: Křehké předměty uschovejte.Zamezte přístupu k elektrickým kabelům tak, že je uschováte nebo zakryjete, zásuvky zajistěte plastovými kryty.Bezpečně uschovejte domácí chemikálie.
Uschovejte následující nebezpečné rostliny: poinsettie, azalky, rododendrony, rákos, tis, oleandr a břečťan, a případně jakékoli další.Zajistěte, aby v garáži byla bezpečně uschována maziva motoru a další jedovaté chemikálie (zejména nemrznoucí směsi).
Pokud máte bazén nebo vířivku, zkontrolujte kryt nebo okolní zábradlí a zajistěte, aby byly v dobrém stavu.Pokud má váš pejsek boudu venku, umístěte ji do oblasti, kde je dostatek slunce i úkryt v kotci. Bouda musí být dostatečně velká, aby se do ní vešel i dospělý pes.Je také vhodné zvážit oplocení pozemku, aby se zajistila bezpečnost štěněte na zahradě.A hlavně nezapomínejte na to,že vaše štěně je zvídavé a nic se před ním neschová:-)Když chce,tak sní kde co....

Speciální starosti o štěně
   Se štěňátkem mezi 6 až 12 týdny nezacházejte jako s dospělým psem. Mějte k němu trpělivost, stále je sledujte a jemně se ho dotýkejte. Způsob, jakým s pejskem v tomto věku zacházíte, je nesmírně podstatný pro jeho socializaci.

  Používejte tyto tipy:
   Štěně neustále sledujte a pravidelně si s ním hrajte. Dávejte pozor na známky toho, že potřebuje na toaletu (čenichání a točení se v kruhu) a pak je okamžitě vezměte ven.
   Malé štěňátko neovládá svůj močový měchýř a potřebuje se vymočit ihned po jídle, pití, spaní nebo hraní. V noci si musí ulevit nejméně každé tři hodiny.Netrestejte ho v případě náhodného vymočení – nikdy mu nemáčejte čenich ve výkalech ani mu nenadávejte. Nebude tomu rozumět a může se naučit chodit na toaletu, když jste mimo dohled. Pokaždé, když jde štěňátko na toaletu ven, pochvalte je. Krmte štěně krmivem určeným pro štěňata. Stejně jako miminko potřebuje výživnou a snadno stravitelnou stravu. 
   První dny je možné použít přípravek D.A.P.(máma v lahvičce). D.A.P. pomůže vašemu štěňátku kňučet méně v prvních týdnech, učit se rychleji a lépe, žít uvolněný a spokojený život, zvyknout si dříve na nové situace, být šťastným a spokojeným psem. Více informací u veterináře.

Pokyny ke krmení
   První jídlo vašeho nového pejska doma je velmi důležité.Při krmení štěněte, od odstavení do 4 měsíců, nabízejte stoprocentně kompletní a vyvážený prvotřídní krmivo pro štěňata třikrát denně (Purina Proplan puppy large breed robust dostávali u nás). Denní krmnou dávku rozdělte do tří dávek podle pokynů výrobce na obalu (štěně může jíst méně nebo více v závislosti na temperamentu nebo aktivitě). Po 4 - 6 měsících krmte štěně dvakrát denně podle pravidelného plánu. Štěně musí mít neustále k dispozici čistou čerstvou vodu !!!!!! Nepřidávejte do krmení štěněte výživové doplňky. Podávání komerčně dostupných dietních doplňků nebo jídla pro lidi, jako je hamburger, vejce, tvaroh nebo kravské mléko, je zbytečné a může být spíše škodlivé než prospěšné.
  
    I když štěňata velkých plemen mají větší kosti než střední nebo malá plemena, nepotřebují štěňata velkých plemen více vápníku.Štěňata velkých plemen, která rychle vyrostou, jsou náchylnější k vývojovým problémům s kostmi a klouby. Kontrola rychlosti růstu je přínosnější než podpora rychlého růstu. Snižování hladiny vápníku, fosforu a kalorií v jejich výživě podporuje normální vývoj kostí. Překrmování a nárůst hmotnosti může ve skutečnosti způsobit vývojové problémy s kostmi. Proto je velmi důležité sledovat příjem potravy a podávat krmiva určená štěňatům velkých plemen.

Volba veterinárního lékaře
   Volba veterináře je skutečný výběr partnera v péči o zdraví vašeho psa. Plánované očkování a každoroční prohlídky znamenají, že veterináře budete vídat pravidelně.Najděte si čistou veterinární ordinaci s moderním vybavením. Zkontrolujte prostředí. Mělo pro vás být příznivé, přátelské a pohodlné. Doporučujeme navštívit veterináře v prvních třech dnech po přinesení pejska do domácnosti, abyste se ujistili, že je v dobré kondici.

   Retrívři jsou plemeno, které je na péči velmi nenáročné. Péče o vlastního psa by měla být pro majitele zábavou a sbližováním se svým psem, protože každý pes je vizitkou svého pána. Zdravý pes, v dobré kondici, s lesklou svítící srstí (ale ne tlustý), na první pohled jakoby říkal: „Mám se dobře a mám dobrého pána, který na mne dbá."

Údržba srsti
   Srst se u retrívrů nemusí upravovat. Všichni retrívři mají obrovskou samočisticí schopnost srsti a ani u dlouhosrstých plemen (tj. u golden retrívra a flat coated retrívra) nemá srst tendenci plstnatět.Labradorský retrívr je krátkosrstý pes, ale v době línání je třeba mu pomoci od staré srsti a občas ho vykartáčovat. Při línání proto češeme nebo kartáčujeme psa mnohem častěji. Labradorským retrívrům je nutno častěji dopřát (pokud to počasí dovolí) koupání v rybníku nebo v řece. Srst, když je zdravá, se leskne a v černém zbarvení přechází až do modra.
Při údržbě srsti zároveň provádíme kontrolu, jestli pes nemá blechy nebo klíště. Chovatelům doporučuji pořídit psovi proti blechám protiparazitární obojek. Pes může chytit blechu i při jeho používání. Když se tak stane, osvědčily se mi daleko více antiparazitární pudry než spreje. Pokud psovi najdeme klíště, musím ho ihned odstranit. Nikdy klíště nevytahujeme rukou. Použijeme vždy pinzetu (v prodeji jsou speciální pinzety na klíšťata) hlavně proto, že by klíště mohlo být přenašečem boreliózy. V tom případě by stačil kontakt s oděrkou na naší ruce a mohli bychom se nakazit.

Hubení blech

   Čas od času se musí většina majitelů psů vypořádat s blechami. Běžná blecha nejen vašemu psovi způsobí neklid, ale může také přenášet choroby a způsobit chudokrevnost, zejména u náchylných štěňat a starších psů. Pravidelně kontrolujte psa, zda nevypadá, že má blechy. O přítomnosti blech svědčí občasné škrábání, kousání a okusování srsti spolu se stopami bleších výkalů v srsti mezi zadníma nohama vašeho psa nebo na povrchu jeho zadečku.
Test na přítomnost blech
Chcete-li zjistit, zda má pes blechy, postavte ho do vany a silně třete jeho srst rukama. Pokud se na dně vany objeví malé tmavé tečky, pravděpodobně jsou to blechy nebo jejich výkaly. Pokud malé tečky po přidání kapky vody zčervenají, znamená to, že pes má blechy.
Alergická dermatitida
Vzhledem k tomu, že někteří psi jsou alergičtí na sliny blech, stačí jedno bleší kousnutí a pes se začne okusovat a škrábat. Jedno bleší kousnutí může způsobit svědění celého těla psa! Může dojít ke zčervenání, podráždění a ztrátě chlupů. Některým psům je dokonce nutné podávat léky ke kontrole škrábání a okusování, dokud blechy nevyhubíte.
Produkty pro prevenci proti blechám na předpis
Tyto produkty fungují tak, že zabraňují blechám v kousání nebo množení. Jsou k dispozici pouze na recept od veterináře a podávají se orálně nebo lokálně (externě) jednou měsíčně.
Další opatření proti blechám
Pokud program prevence není pro vašeho psa vhodný, požádejte veterináře o následující alternativní prostředky:
    * Šampony, dezinfekční roztoky a spreje.
    * Hřebeny a obojky proti blechám.
    * Vyčesávání blech představuje jen dočasnou nápravu, protože spousta blech je schopná udržet se v srsti psa.
    * Čistota.
    * Časté a důkladné uklízení a vysávání pomůže snížit množství blech ve vašem domově.
    * Rozprašovače/spreje.
    * Pro pokrytí celého domu nebo sprej pro domácnosti k ošetření nábytku
    * Čistý dvůr.
    * Prvotřídní krmení.
Zdravá strava sama o sobě blechám nezabrání, ale může dodávat výživné látky pro pokožku a srst psa, které mohou pomoci vyléčit škodu způsobenou bleším kousnutím.

Zuby

   Chrup dospělého psa má 42 zubů. V horní čelisti je 20 zubí a v dolní čelisti 22 zubů. Zuby jsou rozlišené na řezáky, špičáky, zuby třenové a stoličky. V horní čelisti jsou na každé straně tri řezáky, jeden špičák, čtyři zuby třenové a tři stoličky. Štěňata mají mléčný chrup:složený z 28 zubů, v každé čelisti mají po 14 zubech. Mléčný chrup se objevuje ve stáří asi čtyř týdnů, k jeho výměně dochází od třetího měsíce. Ukončení výměny chrupu je individuální u každého psa, většinou to bývá mezi sedmým a osmým měsícem, ale není výjimkou, že poslední zuby se proříznou až v jednom roce.
Stav chrupu musíme občas kontrolovat. Některým psům se usazuje na zubech zubní kámen a tím může dojít ke vzniku zánětu dásní. Psovi potom velmi nepříjemně páchne z tlamy. U retrívrů zánět není tak běžný a velmi záleží na tom, čím krmíme. V našem chovu to řešíme tak, že naši psi dostanou jeden až dvakrát do měsíce skrojky tvrdého chleba a tím si zuby udržují v pořádku. Tento způsob se dá použít, pokud váš pes žere chleba. Předejít se tomu dá i přidáním telecích kostí do žrádla (nikdy ne jiných).

Uši
   Uši musíme psovi také kontrolovat. Aby boltce byly vždy čisté, | musíme je občas umýt. Retrívři jsou psi, kteří většinou nemají žádné problémy se záněty zvukovodu. Určitá prevence musí být však vždy. Když se vrátíme z procházky a je ošklivé, blátivé počasí hrozí nebezpečí, že pes si mohl při svém běhání a hraní do ucha něco zanést. Proto mu uši zkontrolujeme a případně tamponem na špejli (jako malému dítěti) zvukovod vyčistíme. Jestliže pes začne třepat hlavou, ucho si neustále drbat nebo dokonce začne uchem jezdit po zemi, něco jsme zanedbali a pes má pravděpodobně v uchu zánět. V takovém případě musíme okamžitě navštívit veterináře.

Oči
   Retrívři netrpí velkými problémy s očima, ale základní péči opět vyžadují. Zdravé oko je jasné, čisté a nezarudlé. Oční sekret, který oko psa vylučuje, odstraníme vlhkým hadříkem. U retrívrů musíme dávat větší pozor na oči zvláště za teplého a prašného počasí. Retrívři jsou lovečtí psi a přinašeči, mají proto chuť stále něco hledat, prolezou každé křoví a může se jim do očí dostat prach, který potom oko dráždí. Jestliže psovi po takovéto procházce necháme oči bez ošetření, může v oku vzniknout zánět, který přechází i v zánět chronický. Vyčistění oka je nejlépe provádět vypláchnutím destilovanou vodou.
 
Drápy
   U psů, kteří jsou umístěni venku a mají dostatek pohybu, s drápy prakticky nemusí majitel nic dělat. Pouze u těch psů, které máme doma a nechodíme s nimi častěji ven, musíme drápy stříhat, protože pes nemá příležitost si je obrousit pohybem. Nutná údržba drápu je u starých psů, kteří již pohybu mají málo a nestačí si je obrušovat. Neplatí to ale vždy a pro všechny staré psy. Máme doma třináctiletého labradorského retrívra, který si obrušuje drápy stále spolehlivě,

Anální váčky
   Někteří psi i feny trpí ucpáváním análních váčků umístěných v blízkosti konečníku. Poznáme to podle toho, že i když jsou psi odčervení, takzvaně sáňkují (to znamená, že jezdí zadkem po zemi). S tímto problémem je třeba navštívit veterináře, který váčky vymáčkne. Tento problém je velmi individuální, někteří jedinci ho vůbec nemají a jiným se váčky musejí čistit i každé tři měsíce.






 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek